Archive for May 1st, 2017

1
May

5, 4, 3, 2, 1, FFE2017!

   Posted by: Dan    in Festivalul Filmului European

Vă invit la filme noi şi bune!

Programul etapei din București (4 – 11 mai 2017), pe zile:
* Proiecţie în prezenţa invitaţilor speciali (oportunităţi de dialog cu spectatorii)
** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Joi 4 mai 2017
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Fixeur – Adrian Sitaru / România, Franţa / 2016 / 98 min
Muzeul Naţional de Artă al României – Gala de deschidere a FFE
ora 19:30 Cealaltă parte a speranţei – Aki Kaurismäki / Finlanda, Germania / 2017 / 98 min

Vineri 5 mai 2017
Muzeul Naţional de Artă al României
ora 11:00 – 19:00 ARTE@MNAR **
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Memoria viitorului – Fiona Tan / Olanda, Irlanda, Germania / 2016 / 95 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Austerlitz – Sergei Loznitsa / Germania / 2016/ 93 min
Centrul Ceh **
ora 18:30 Despre orbire – Călătorie într-o lume lipsită de vedere – realitate virtuală
Institutul Cervantes **
ora 19:00 Hitchcock/Truffaut – Kent Jones / Franţa / 2015 / 69 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Când am deschis ochii – Leyla Bouzid / Franţa, Tunisia, Belgia, UAE / 2015 / 102 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Mercenarul – Sacha Wolff / Franţa / 2016 / 103 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Marija – Michael Koch / Germania, Elveţia / 2016 / 100 min
Institutul Cervantes **
ora 20:30 Asediul – Rémy Ourdan, Patrick Chauvel / Franţa, Bosnia şi Herţegovina / 2016 / 89 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Despre orbire – Călătorie într-o lume lipsită de vedere – Pete Middleton, James Spinney / Marea Britanie / 2016 / 90 min

Sâmbătă 6 mai 2017
Muzeul Naţional de Artă al României
ora 11:00 – 19:00 ARTE@MNAR **
Cinema Elvire Popesco
ora 11:00 Scurtmetraje animate pentru copii – Danemarca /2013 – 2015 / 61 min
Cinema Elvire Popesco
ora 13:00 Poveştile străbunicului – Tone Mygind Rostbøll, Lea Glob / Danemarca / 2016 / 72 min
Cinema Elvire Popesco
ora 16:00 Febră în zori – Péter Gárdos / Ungaria, Suedia, Israel / 2015 / 114 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 16:30 Misterul dealurilor verzi – Čejen Černić / Croaţia / 2017 / 81 min
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Eu, Olga Hepnarová – Petr Kazda, Tomáš Weinreb / Republica Cehă, Polonia, Slovacia, Franţa / 2016 / 105 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 21 de nopţi cu Pattie – Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu / Franţa / 2015 / 115 min
Institutul Cervantes **
ora 19:00 De serviciu – Alice Diop / Franţa / 2016 / 98 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Toate aceste nopţi nedormite – Michal Marczak / Polonia / 2016 / 100 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:00 Ireproşabil – Sébastien Marnier / Franţa / 2016 / 106 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 21:00 Lady Macbeth – William Oldroyd / Marea Britanie / 2016 / 89 min

Duminică 7 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 16:00 Un american foarte patriot – Friedrich Moser / Austria / 2015 / 110 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 16:00 Zile confuze – Triin Ruumet / Estonia / 2016 / 105 min
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 24 de săptămâni – Anne Zohra Berrached / Germania / 2016 / 102 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Safari – Ulrich Seidl / Austria / 2016, 90 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:00 Străin în paradis – Guido Hendrikx / Olanda / 2016 / 77 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 21:00 În aceeaşi grădină* – Ali Asgari, Adrian Sitaru, Alexandre Rockwell, Rolf De Heer, Gurvinder Singh, Chema García Ibarra, Roger Deutsch, Sergey Bodrov, Andrej Landin / omnibus / 2016 / 114 min

Luni 8 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Fata fără mâini – Sébastien Laudenbach / Franţa / 2016 / 73 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Aya din Yop – Marguerite Abouet, Clément Oubrerie / Franţa / 2013 / 84 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Viaţa mea de dovlecel – Claude Barras / Elveţia, Franţa / 2016 / 70 min
Institutul Cervantes **
ora 19:00 Casă, dulce casă – Katrine Philp / Danemarca / 2015 / 26 min
Institutul Cervantes **
ora 20:00 Camera obscură – Gheorghe Preda / România / 2016 / 84 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Tăcerea* – Yorgos Gkikapeppas / Grecia / 2015 / 92 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Ministrul francez – Bertrand Tavernier / Franţa / 2013 / 113 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Pisica rabinului – Antoine Delesvaux, Joann Sfar / Franţa / 2011 / 100 min

Marţi 9 mai 2017
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Frigul din Kalandar – Mustafa Kara / Turcia, Ungaria / 2015 / 150 min
Institutul Cervantes **
ora 18:30 Oameni buni – Anders Helgeson, Karin af Klintberg / Suedia / 2015 / 92 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Lucifer – Gust Van den Berghe / Belgia, Mexic / 2014 / 110 min
Institutul Cervantes **
ora 20:30 Scurtmetraje R. Moldova* / 2015 – 2017 / 94 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 21:00 Împreună pentru totdeauna* – Lina Lužytė / Lituania, România / 2015 / 88 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:30 Ochi închişi – Giuseppe Petitto / Italia, Elveţia, Slovenia / 2015 / 84 min

Miercuri 10 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Mamă – Kadri Kõusaar / Estonia / 2016 / 89 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Idila – Tomaž Gorkič / Slovenia / 2015 / 83 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Toni Erdmann – Maren Ade / Germania, Austria, România / 2016 / 162 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Imaginea de apoi – Andrzej Wajda / Polonia / 2016 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Vara s-a sfârşit* – Radu Potcoavă / România / 2015 / 105 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Accabadora – Enrico Pau / Italia / 2015 / 97 min

Joi 11 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Înfurigranţii – Arman T. Riahi / Austria / 2017 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Martorul acuzării – Iglika Triffonova / Bulgaria, Suedia, Olanda / 2015 / 102 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Două lozuri – Paul Negoescu / România / 2016 / 86 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 140 fericiţi! – Gracia Querejeta / Spania / 2015 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Gala de închidere a FFE
Ultima zi* – Gabriel Achim / România / 2016 / 108 min
_______
În eventualitatea în care vor interveni modificări de program, acestea vor fi anunţate din timp pe www.ffe.ro şi www.facebook.com/ffeRomania.

Tags: