1
May

5, 4, 3, 2, 1, FFE2017!

   Posted by: Dan   in Festivalul Filmului European

Vă invit la filme noi şi bune!

Programul etapei din București (4 – 11 mai 2017), pe zile:
* Proiecţie în prezenţa invitaţilor speciali (oportunităţi de dialog cu spectatorii)
** Accesul publicului este gratuit, în limita locurilor disponibile.

Joi 4 mai 2017
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Fixeur – Adrian Sitaru / România, Franţa / 2016 / 98 min
Muzeul Naţional de Artă al României – Gala de deschidere a FFE
ora 19:30 Cealaltă parte a speranţei – Aki Kaurismäki / Finlanda, Germania / 2017 / 98 min

Vineri 5 mai 2017
Muzeul Naţional de Artă al României
ora 11:00 – 19:00 ARTE@MNAR **
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Memoria viitorului – Fiona Tan / Olanda, Irlanda, Germania / 2016 / 95 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Austerlitz – Sergei Loznitsa / Germania / 2016/ 93 min
Centrul Ceh **
ora 18:30 Despre orbire – Călătorie într-o lume lipsită de vedere – realitate virtuală
Institutul Cervantes **
ora 19:00 Hitchcock/Truffaut – Kent Jones / Franţa / 2015 / 69 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Când am deschis ochii – Leyla Bouzid / Franţa, Tunisia, Belgia, UAE / 2015 / 102 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Mercenarul – Sacha Wolff / Franţa / 2016 / 103 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Marija – Michael Koch / Germania, Elveţia / 2016 / 100 min
Institutul Cervantes **
ora 20:30 Asediul – Rémy Ourdan, Patrick Chauvel / Franţa, Bosnia şi Herţegovina / 2016 / 89 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Despre orbire – Călătorie într-o lume lipsită de vedere – Pete Middleton, James Spinney / Marea Britanie / 2016 / 90 min

Sâmbătă 6 mai 2017
Muzeul Naţional de Artă al României
ora 11:00 – 19:00 ARTE@MNAR **
Cinema Elvire Popesco
ora 11:00 Scurtmetraje animate pentru copii – Danemarca /2013 – 2015 / 61 min
Cinema Elvire Popesco
ora 13:00 Poveştile străbunicului – Tone Mygind Rostbøll, Lea Glob / Danemarca / 2016 / 72 min
Cinema Elvire Popesco
ora 16:00 Febră în zori – Péter Gárdos / Ungaria, Suedia, Israel / 2015 / 114 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 16:30 Misterul dealurilor verzi – Čejen Černić / Croaţia / 2017 / 81 min
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Eu, Olga Hepnarová – Petr Kazda, Tomáš Weinreb / Republica Cehă, Polonia, Slovacia, Franţa / 2016 / 105 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 21 de nopţi cu Pattie – Arnaud Larrieu, Jean-Marie Larrieu / Franţa / 2015 / 115 min
Institutul Cervantes **
ora 19:00 De serviciu – Alice Diop / Franţa / 2016 / 98 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Toate aceste nopţi nedormite – Michal Marczak / Polonia / 2016 / 100 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:00 Ireproşabil – Sébastien Marnier / Franţa / 2016 / 106 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 21:00 Lady Macbeth – William Oldroyd / Marea Britanie / 2016 / 89 min

Duminică 7 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 16:00 Un american foarte patriot – Friedrich Moser / Austria / 2015 / 110 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 16:00 Zile confuze – Triin Ruumet / Estonia / 2016 / 105 min
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 24 de săptămâni – Anne Zohra Berrached / Germania / 2016 / 102 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Safari – Ulrich Seidl / Austria / 2016, 90 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:00 Străin în paradis – Guido Hendrikx / Olanda / 2016 / 77 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 21:00 În aceeaşi grădină* – Ali Asgari, Adrian Sitaru, Alexandre Rockwell, Rolf De Heer, Gurvinder Singh, Chema García Ibarra, Roger Deutsch, Sergey Bodrov, Andrej Landin / omnibus / 2016 / 114 min

Luni 8 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Fata fără mâini – Sébastien Laudenbach / Franţa / 2016 / 73 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Aya din Yop – Marguerite Abouet, Clément Oubrerie / Franţa / 2013 / 84 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Viaţa mea de dovlecel – Claude Barras / Elveţia, Franţa / 2016 / 70 min
Institutul Cervantes **
ora 19:00 Casă, dulce casă – Katrine Philp / Danemarca / 2015 / 26 min
Institutul Cervantes **
ora 20:00 Camera obscură – Gheorghe Preda / România / 2016 / 84 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Tăcerea* – Yorgos Gkikapeppas / Grecia / 2015 / 92 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Ministrul francez – Bertrand Tavernier / Franţa / 2013 / 113 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Pisica rabinului – Antoine Delesvaux, Joann Sfar / Franţa / 2011 / 100 min

Marţi 9 mai 2017
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Frigul din Kalandar – Mustafa Kara / Turcia, Ungaria / 2015 / 150 min
Institutul Cervantes **
ora 18:30 Oameni buni – Anders Helgeson, Karin af Klintberg / Suedia / 2015 / 92 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Lucifer – Gust Van den Berghe / Belgia, Mexic / 2014 / 110 min
Institutul Cervantes **
ora 20:30 Scurtmetraje R. Moldova* / 2015 – 2017 / 94 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 21:00 Împreună pentru totdeauna* – Lina Lužytė / Lituania, România / 2015 / 88 min
Cinema Elvire Popesco
ora 21:30 Ochi închişi – Giuseppe Petitto / Italia, Elveţia, Slovenia / 2015 / 84 min

Miercuri 10 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Mamă – Kadri Kõusaar / Estonia / 2016 / 89 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Idila – Tomaž Gorkič / Slovenia / 2015 / 83 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Toni Erdmann – Maren Ade / Germania, Austria, România / 2016 / 162 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 Imaginea de apoi – Andrzej Wajda / Polonia / 2016 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Vara s-a sfârşit* – Radu Potcoavă / România / 2015 / 105 min
Centrul Ceh **
ora 20:30 Accabadora – Enrico Pau / Italia / 2015 / 97 min

Joi 11 mai 2017
Cinema Elvire Popesco
ora 18:30 Înfurigranţii – Arman T. Riahi / Austria / 2017 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 18:30 Martorul acuzării – Iglika Triffonova / Bulgaria, Suedia, Olanda / 2015 / 102 min
Spaţiul Public European **
ora 19:00 Două lozuri – Paul Negoescu / România / 2016 / 86 min
Cinema Elvire Popesco
ora 20:30 140 fericiţi! – Gracia Querejeta / Spania / 2015 / 98 min
Cinema Muzeul Ţăranului – Studioul “Horia Bernea
ora 20:30 Gala de închidere a FFE
Ultima zi* – Gabriel Achim / România / 2016 / 108 min
_______
În eventualitatea în care vor interveni modificări de program, acestea vor fi anunţate din timp pe www.ffe.ro şi www.facebook.com/ffeRomania.

Tags:

This entry was posted on Monday, May 1st, 2017 at 12:00 am and is filed under Festivalul Filmului European. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed at this time.