La mulţi ani România!
Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí Domenech (1904-1989): cel mai excentric dintre suprarealişti. O traducere originală, adăugată cu puţin timp în urmă şi în Enciclopedia online de citate. Orice vot e binevenit: AICI.
Since the blood of the country is eternal and immortal, and because in the same royal artery blows Trajan’s triumphal march and in order to be, like him, again and always the first of the human race, I proclaim myself Salvador Dalí, catholic, apostolic, Roman and Romanian.
Originalul (FR): Et puisque le sang de la Patrie est éternel et immortel, et pour être comme lui (comme l’Empereur Trajan) et toujours le premier du genre humain, je me proclame Salvador Dalí, monarchique, catholique, apostolique, romain et roumain.
LA MULTI ANI !!! – de 1 Decembrie
La mulţi ani, dragă Marga!
Mă bucur să constat că, după atâţia ani, încă mai simţi româneşte.
Dar ce faci în Cantabria?
Ai început “La Vuelta al Mundo”? 🙂
Chiar daca “politicile” mi-au schimbat imnul, steagul, ziua nationala etc., originea si identitatea nationala, impreuna cu sentimentele corespunzatoare, nu mi le schimba nimeni, niciodata… sunt naturale, neconditionate.
Sunt in Valencia, nu in Cantabria!
“La Vuelta al Mundo” cu Blasco Ibañez trebuie s-o fac, in mod virtual insa anul viitor, voi continua cu propia mea Vuelta al Mundo…. iarasi spre Tropice.
Nu ştiu de ce am zis Cantabria… Softul care monitorizează traficul pe Zia® aşa m-a anunţat, că am o vizită din Renedo (Cantabria).
Drum bun la tropice! 🙂