Skip to content

Zia®ul de la 5

"Lumea asta se aseamănă cu un vast bâlci." (I.L. Caragiale)

Menu
  • Prima pagină
  • Nota editorului
  • Ficțiune
  • Poezie
  • Eseu
  • Non-ficțiune
  • Critică
  • Contact
Menu

Stihul luminat a ploaie

Posted on 04/11/2010

«…poezia mea şi–a luat vocea de la ploaie…» ~ Pablo Neruda

Cu mici excepţii scuzabile, în fiecare joi vă spun că nu există poezie bună şi poezie proastă; doar că unele versuri rezonează în mai multe minţi/suflete, altele în mai puţine. În schimb, în fiecare zi a săptămânii mă bucur atunci când: mă contraziceţi, mă completaţi ori, pur şi simplu, propuneţi Versurile de joi pentru săptămâna care urmează.

După regula deja ştiută de aproape un an, recomand câte un subiect şi vă invit să adăugaţi alegerii mele şi alte versuri, pe aceeaşi temă. PLOAIA este jilavul laitmotiv al zilei.

/.\
Ploaie suedeză

PARAFRAZĂ
de LeeDee P.

Plouă cu lună,
Plouă furtună,
Plouă amar,
Plouă ştrengar,
Dragoste udă,
Dragoste crudă,
Trupuri se-ndoaie
Şi se-nconvoaie,
Vântul aleargă,
Luna-i întreagă,
Stelele tac,
Ceru-i opac,
Pleci şi nu pleci,
Cântece seci,
Vinul e tare,
Lumea e mare,
Ploaie albastră,
Ploaie-n fereastră,
Ploaie cu flori,
Ploaie-n culori,
Moarte aridă,
Moarte perfidă,
Am îngheţat,
Scapi un oftat,
Ploaie străină,
Dragoste plină,
Ploaie turbată,
Dragoste plată,
Ploaie-ntre rugi,
Dragoste… fugi!

(Foto: ©2007 D.C. ~ “Ploaie suedeză”)

28 thoughts on “Stihul luminat a ploaie”

  1. silavaracald says:
    04/11/2010 at 00:44

  2. Dan says:
    04/11/2010 at 00:45

  3. Cristian Dima says:
    04/11/2010 at 00:47

    Superbe versurile domnisoarei LeeDee P. şi mă bucur de fiecare dată să văd cum îi aduci de pe blogosferă pe oamenii frumoşi şi inspiraţi. Nu ştiu dacă e chiar în temă, dar cum am în cap de o vreme încoace versurile lui Leonard Cohen am să vi le împărtăşesc şi vouă:

    You came to me this morning and you handled me like meat. You’d have to be a man to know how good that feels, how sweet. My mirrored twin, my next of kin, I’d know you in my sleep and who but you would take me in,
    A thousand kisses deep.

    I loved you when you opened like a lily to the heat, you see I’m just another snowman standing in the rain and sleet, who loved you with his frozen love, his second hand physique, with all he is, and all he was,
    A thousand kisses deep.

    Doar primele două strofe…

  4. Dan says:
    04/11/2010 at 00:48

    La lluvia
    de Jorge Luis Borges

    Bruscamente la tarde se ha aclarado
    Porque ya cae la lluvia minuciosa.
    Cae o cayó. La lluvia es una cosa
    Que sin duda sucede en el pasado.

    Quien la oye caer ha recobrado
    El tiempo en que la suerte venturosa
    Le reveló una flor llamada rosa
    Y el curioso color del colorado.

    Esta lluvia que ciega los cristales
    Alegrará en perdidos arrabales
    Las negras uvas de una parra en cierto

    Patio que ya no existe. La mojada
    Tarde me trae la voz, la voz deseada,
    De mi padre que vuelve y que no ha muerto.

  5. Mica says:
    04/11/2010 at 01:24

    Ploaie în luna lui Marte
    de Nichita Stanescu

    Ploua infernal,
    si noi ne iubeam prin mansarde.
    Prin cerul ferestrei, oval,
    norii curgeau în luna lui Marte.

    Peretii odaii erau
    nelinistiti, sub desene în creta.
    Sufletele noastre dansau
    nevazute-ntr-o lume concreta.

    O să te ploua pe aripi, spuneai,
    ploua cu globuri pe glob si prin vreme.
    Nu-i nimic, iti spuneam, Lorelei,
    mie-mi ploua zborul, cu pene.

    Si mă-naltam. Si nu mai stiam unde-mi
    lasasem în lume odaia.
    Tu mă strigai din urma: raspunde-mi, raspunde-mi,
    cine-s mai frumosi: oamenii?… ploaia?…

    Ploua infernal, ploaie de tot nebuneasca,
    si noi ne iubeam prin mansarde.
    N-as mai fi vrut să se sfirseasca
    niciodata-acea luna-a lui Marte.

  6. Dan says:
    04/11/2010 at 01:25

    LLUVIA
    de Federico García Lorca

    La lluvia tiene un vago secreto de ternura,
    algo de soñolencia resignada y amable,
    una música humilde se despierta con ella
    que hace vibrar el alma dormida del paisaje.

    Es un besar azul que recibe la Tierra,
    el mito primitivo que vuelve a realizarse.
    El contacto ya frío de cielo y tierra viejos
    con una mansedumbre de atardecer constante.

    Es la aurora del fruto. La que nos trae las flores
    y nos unge de espíritu santo de los mares.
    La que derrama vida sobre las sementeras
    y en el alma tristeza de lo que no se sabe.

    La nostalgia terrible de una vida perdida,
    el fatal sentimiento de haber nacido tarde,
    o la ilusión inquieta de un mañana imposible
    con la inquietud cercana del color de la carne.

    El amor se despierta en el gris de su ritmo,
    nuestro cielo interior tiene un triunfo de sangre,
    pero nuestro optimismo se convierte en tristeza
    al contemplar las gotas muertas en los cristales.

    Y son las gotas: ojos de infinito que miran
    al infinito blanco que les sirvió de madre.

    Cada gota de lluvia tiembla en el cristal turbio
    y le dejan divinas heridas de diamante.
    Son poetas del agua que han visto y que meditan
    lo que la muchedumbre de los ríos no sabe.

    ¡Oh lluvia silenciosa, sin tormentas ni vientos,
    lluvia mansa y serena de esquila y luz suave,
    lluvia buena y pacifica que eres la verdadera,
    la que llorosa y triste sobre las cosas caes!

    ¡Oh lluvia franciscana que llevas a tus gotas
    almas de fuentes claras y humildes manantiales!
    Cuando sobre los campos desciendes lentamente
    las rosas de mi pecho con tus sonidos abres.

    El canto primitivo que dices al silencio
    y la historia sonora que cuentas al ramaje
    los comenta llorando mi corazón desierto
    en un negro y profundo pentagrama sin clave.

    Mi alma tiene tristeza de la lluvia serena,
    tristeza resignada de cosa irrealizable,
    tengo en el horizonte un lucero encendido
    y el corazón me impide que corra a contemplarte.

    ¡Oh lluvia silenciosa que los árboles aman
    y eres sobre el piano dulzura emocionante;
    das al alma las mismas nieblas y resonancias
    que pones en el alma dormida del paisaje!

  7. Adela Onete says:
    04/11/2010 at 01:26

    Mi-e sufletul ploaie

    Mi-e sufletul ploaie ce plânge în noapte,
    poveste scrijelită pe un petic de cer,
    stele-mpletite în gânduri licitate,
    uitare de sine, ascunsă în mister.

    Mi-e sufletul ploaie ce plânge tăcută,
    durere tăinuită între un vis şi o-ntrebare.
    Mi-e sufletul, astăzi, speranţă pierdută,
    iar eu sunt un tren ce fluieră a plecare.

    Mi-e sufletul ploaie, iar eu sunt un ţipăt
    ce sfâşie noaptea şi se stinge încet.
    Mi-e sufletul ploaie, furtună şi vuiet
    iar eu sunt lacrimă, al ploii sonet.

    Mulţumesc pentru invitaţie. Gânduri frumoase. 🙂

  8. Dan says:
    04/11/2010 at 01:27

    LLUEVE…
    de Pablo Neruda

    Llueve
    sobre la arena, sobre el techo
    el tema
    de la lluvia:
    las largas eles de la lluvia lenta
    caen sobre las páginas
    de mi amor sempiterno,
    la sal de cada día:
    regresa lluvia a tu nido anterior,
    vuelve con tus agujas al pasado:
    hoy quiero el espacio blanco,
    el tiempo de papel para una rama
    de rosal verde y de rosas doradas:
    algo de la infinita primavera
    que hoy esperaba, con el cielo abierto
    y el papel esperaba,
    cuando volvió la lluvia
    a tocar tristemente
    la ventana,
    luego a bailar con furia desmedida
    sobre mi corazón y sobre el techo,
    reclamando
    su sitio,
    pidiéndome una copa
    para llenarla una vez más de agujas,
    de tiempo transparente,
    de lágrimas.

  9. Mica says:
    04/11/2010 at 01:49

    Rain

    (Hensley)
    It’s raining outside but that’s not unusual
    But the way that I’m feeling is becoming usual
    I guess you could say
    The clouds are moving away
    Away from your days
    And into mine

    Now it’s raining inside and that’s kind of a shame
    And it’s getting to me, a happy man
    And why should you want to
    Waste all my time
    The world is yours
    But I am mine

    Rain, rain, rain, in my tears
    Measuring carefully my years
    Shame, shame, shame, in my mind
    See what you’ve done to my life

    Rain, rain, rain, in my tears
    Measuring carefully my years
    Shame, shame, shame, in my mind
    See what you’ve done to my life
    See what you’ve done to my life

  10. Dan says:
    04/11/2010 at 01:58

    By George, she’s got it! By George, she’s got it! / Now, once again: where does it rain?

  11. LeeDee P. says:
    04/11/2010 at 03:30

    Dan, imi cer iertare pentru ca nu am timp sa raspund mai amplu – multumesc mult pentru aprecierile tale si pentru promovorare. Promit sa revin cu un mesaj serios, aici sau pe mail!

    Salutari cordiale tuturor iubitorilor de ploaie!

  12. Oana says:
    04/11/2010 at 04:27

    Acuarelă
    de Ion Minulescu

    În oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână
    Orăşenii, pe trotuare,
    Merg ţinându-se de mână,
    Şi-n oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână,
    De sub vechile umbrele, ce suspină
    Şi se-ndoaie,
    Umede de-atâta ploaie,
    Orăşenii pe trotuare
    Par păpuşi automate, date jos din galantare.

    În oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână
    Nu răsună pe trotuare
    Decât paşii celor care merg ţinându-se de mână,
    Numărând
    În gând
    Cadenţa picăturilor de ploaie,
    Ce coboară din umbrele,
    Din burlane
    Şi din cer
    Cu puterea unui ser
    Dătător de viaţă lentă,
    Monotonă,
    Inutilă
    Şi absentă…

    În oraşu-n care plouă de trei ori pe săptămână
    Un bătrân şi o bătrână –
    Două jucării stricate –
    Merg ţïnându-se de mână…

  13. Monica says:
    04/11/2010 at 04:30

    PLOAIE
    de Tudor Arghezi

    N-am auzit-o, parcă, de mult…
    O ascult.
    Năduşala nopţii curge pe geamuri.
    Plouă-n golurile din ramuri.
    Aş voi să găsesc o asemănare
    Şi caut în zgomote şi murmure,
    In viori, în naiuri şi ghitare
    Ecoul ndesluşit şi turbure.
    Noaptea s-a-ntunecat cu alte nopţi în fund,
    Şi din noapte-n noapte, nopţile urzite
    Cern ploaia cu nisipul mărunt
    Ca nişte site.
    Gândul, ajuns în flacăra lui de ploaie târzie,
    Se face palid şi descreşte ca o făclie.
    Fereastra e cernită de un fag
    De care-atârnă noaptea neagră, toată, ca un steag.
    Nu-i şuierul săbiilor ce se ascut
    Şi-al spadei ciocnite de scut.
    Nu e bătaia inimii.
    Nu-i Turnul şi ornicul lui în care timpul colinse.
    E parcă sufletul tuturor oştilor învinse.

  14. Monica says:
    04/11/2010 at 04:34

    LLUVIA
    de Federico García Lorca

    La lluvia tiene un vago secreto de ternura,
    algo de soñolencia resignada y amable,
    una música humilde se despierta con ella
    que hace vibrar el alma dormida del paisaje.

    Es un besar azul que recibe la Tierra,
    el mito primitivo que vuelve a realizarse.
    El contacto ya frío de cielo y tierra viejos
    con una mansedumbre de atardecer constante.

    Es la aurora del fruto. La que nos trae las flores
    y nos unge de espíritu santo de los mares.
    La que derrama vida sobre las sementeras
    y en el alma tristeza de lo que no se sabe.

    La nostalgia terrible de una vida perdida,
    el fatal sentimiento de haber nacido tarde,
    o la ilusión inquieta de un mañana imposible
    con la inquietud cercana del color de la carne.

    El amor se despierta en el gris de su ritmo,
    nuestro cielo interior tiene un triunfo de sangre,
    pero nuestro optimismo se convierte en tristeza
    al contemplar las gotas muertas en los cristales.

    Y son las gotas: ojos de infinito que miran
    al infinito blanco que les sirvió de madre.

    Cada gota de lluvia tiembla en el cristal turbio
    y le dejan divinas heridas de diamante.
    Son poetas del agua que han visto y que meditan
    lo que la muchedumbre de los ríos no sabe.

    ¡Oh lluvia silenciosa, sin tormentas ni vientos,
    lluvia mansa y serena de esquila y luz suave,
    lluvia buena y pacifica que eres la verdadera,
    la que llorosa y triste sobre las cosas caes!

    ¡Oh lluvia franciscana que llevas a tus gotas
    almas de fuentes claras y humildes manantiales!
    Cuando sobre los campos desciendes lentamente
    las rosas de mi pecho con tus sonidos abres.

    El canto primitivo que dices al silencio
    y la historia sonora que cuentas al ramaje
    los comenta llorando mi corazón desierto
    en un negro y profundo pentagrama sin clave.

    Mi alma tiene tristeza de la lluvia serena,
    tristeza resignada de cosa irrealizable,
    tengo en el horizonte un lucero encendido
    y el corazón me impide que corra a contemplarte.

    ¡Oh lluvia silenciosa que los árboles aman
    y eres sobre el piano dulzura emocionante;
    das al alma las mismas nieblas y resonancias
    que pones en el alma dormida del paisaje!

  15. Monica says:
    04/11/2010 at 04:38

    Nu vazusem ca a mai fost postata Lluvia de Federico García Lorca. L-am studiat in facultate anul trecut si mi s-a parut interesant.

  16. Henke says:
    04/11/2010 at 04:38

    Ana Blandiana
    Descântec de ploaie

    Iubesc ploile, iubesc cu patimă ploile,
    Înnebunitele ploi şi ploile calme,
    Ploile feciorelnice şi ploile-dezlănţuite femei,
    Ploile proaspete şi plictisitoarele ploi fără sfârşit,
    Iubesc ploile, iubesc cu patimă ploile,
    Îmi place să mă tăvălesc prin iarba lor albă, înaltă,
    Îmi place să le rup firele şi să umblu cu ele în dinţi,
    Să ameţească, privindu-mă astfel, bărbaţii.
    Ştiu că-i urât să spui “Sunt cea mai frumoasă femeie”,
    E urât şi poate nici nu e adevărat,
    Dar lasă-mă atunci când plouă,
    Numai atunci când plouă,
    Să rostesc magica formulă “Sunt cea mai frumoasă femeie”.
    Sunt cea mai frumoasă femeie pentru că plouă
    Şi-mi stă bine cu franjurii ploii în păr,
    Sunt cea mai frumoasă femeie pentru că-i vânt
    Şi rochia se zbate disperată să-mi ascundă genunchii,
    Sunt cea mai frumoasă femeie pentru că tu
    Eşti departe plecat şi eu te aştept,
    Şi tu ştii că te-aştept,
    Sunt cea mai frumoasă femeie şi ştiu să aştept
    Şi totuşi aştept.
    E-n aer miros de dragoste viu,
    Şi toţi trecătorii adulmecă ploaia să-i simtă mirosul,
    Pe-o asemenea ploaie poţi să te-ndrăgosteşti fulgerător,
    Toţi trecătorii sunt îndrăgostiţi,
    Şi eu te aştept.
    Doar tu ştii –
    Iubesc ploile,
    Iubesc cu patimă ploile, înnebunitele ploi şi ploile calme,
    Ploile feciorelnice şi ploile-dezlănţuite femei…

  17. Oana says:
    04/11/2010 at 04:43

  18. Mica says:
    04/11/2010 at 09:35

  19. Mica says:
    04/11/2010 at 09:44

    La pluie,

    A l’heure où les oiseaux
    se disputent la place pour la nuit,
    Et où la lumière glisse
    au loin derrière les collines,
    j’écoute le bruit de la pluie…
    Coule le doux chant de l’eau
    sur mon coeur mélancolique…

  20. geana says:
    04/11/2010 at 09:55

    Plouă
    de George Bacovia

    Da, plouă cum n-am mai văzut…
    Şi grele talăngi adormite,
    Cum sună sub şuri învechite!
    Cum sună în sufletu-mi mut!

    Oh, plânsul şi când plouă!

    Şi ce enervare pe gând!
    Ce zi primitivă de tină!
    O bolnavă fată vecină
    Răcneşte la ploaie, râzând..

    Oh, plânsul şi când plouă!

    Da, plouă…şi sună umil
    Că tot ce-i iubire şi ură –
    Cu-o muzică tristă, de gură,
    Pe-aproape s-aude-un copil.

    Oh, plânsul şi când plouă!

    Ce basme şi le spun!
    Ce lume-aşa goală de vise!
    … Şi cum să nu plângi în abise,
    Da, cum să nu mori şi nebun?

    Oh, plânsul şi când plouă!

  21. Dan says:
    04/11/2010 at 09:56

    Lluvia
    de Matilde Alba Swann

    Lluvia, hoy no te siento.
    Hoy no eres nada
    mas que agua vertical.
    Apenas si te escucho
    golpear el pavimento
    y llamar con tu clave
    sobre mi ventanal

    Lluvia, hoy no eres nada
    para mi desaliento
    nocturno y abismal.

    Cuando era niña hallaba
    en tu cancion un cuento,
    y ya en mi adolescencia
    me diste un madrigal.
    Ahora lluvia tengo
    tanta tristeza adentro,
    que no me dices nada
    solo te oigo golpear.

  22. Mica says:
    04/11/2010 at 10:04

    PLOAIA SFANTULUI ILIE
    de Ion Minulescu

    Ploua!…
    Zi si noapte, ploua —
    Ploaie veche,
    Ploaie noua,
    Ploaie-n rate
    Calculate
    De cerescul camatar,
    Si la termen, achitate —
    Sa ne spele de pacate
    Dupa noul calendar…
    Ploaia Sfantului Ilie
    Abia sta…
    Si-cepe iar!…
    Parca-ar fi o papadie
    Ca barba Sfintiei-Sale —
    Barba fara-asemanare,
    Ce se spulbera-n spirale,
    Peste “Romania Mare”,
    Pe care Sfantul Ilie
    Ar fi luat-o cu chirie
    Pentru… hidroterapie!…

    Ploua!…
    Zi si noapte, ploua…
    Ploua-asa cum se stie
    Sa mai fi plouat candva…
    Ca si cum Sfintia-sa
    N-ar fi om de omenie,
    Si-ar fi —
    Doamne!… Cum sa zic?…
    Om ca noi — la suflet mic —
    Om adica, cu pacat,
    Nu chiar sfant adevarat…
    Ploua!…
    Zi si noapte, ploua…
    Ploua-asa ca si cum ploaia
    N-ar fi ploaie, ci… potop!…
    Stop, Sfinte Ilie…
    Stop!…
    Domoleste-ti telegarii
    Si mai crapa-ti barba-n-doua,
    Ca de cand tot ploua… ploua,
    Ploaie veche,
    Ploaie noua,
    Ne-au murit toti carturarii
    De ftizie,
    Si-n spital
    Nu ne-a mai ramas decat
    Un opet, cu-o tuse-n gat
    Ca o strofa de… cristal!…

    Nu-l lasa, Sfinte, sa moara,
    Ca-i pacat de-asa comoara!…
    Nu-l lasa sa moara-n ploaie
    Ca pe biata cucuvaie…
    Iar de-o fi sa fie asa
    Cum socoti Sfintia-ta,
    Vreau sa zic
    Sa-l pedepsesti
    Pentru faptele-i lumesti,
    Da-i cerneala si hartie
    Si-un consemn ceresc,
    Sa-si scrie
    Ultima lui poezie:
    Ploaia Sfantului Ili

  23. Mica says:
    04/11/2010 at 10:18

    Ploaie de primavara
    de Ion Luca Caragiale

    I. Pastel optimist
    Cand ploua lin in primavara,
    Toti zic: „Sa dea Domnul sa dea!”
    Si de te culci pe prispa-afara,
    Mai vezi pe cer si cate-o stea…
    E cald, si ploaia racoroasa
    Ozon in aerul curat
    In urma-i lasa; dragastoasa
    Natura-i toata un pupat.
    Se pupa corbi, de bucurie
    Ca au scapat de iarna grea,
    Se pup-barbati cu galagie,
    Si iata si o randunea…
    Si-o barza calca cu masura
    Cu pasul grav, explorator,
    Se plimba chiar prin batatura
    Cu aerul nepasator.
    Cand ploua toate germineaza,
    Pamantul liber de zapezi,
    Spalat de ploi se decoreaza
    Cu mii de mii de muguri verzi.
    In tarini graul incolteste,
    In dealuri via o desgrop;
    De ploaie tot se-nveseleste
    Pe orice frunza e un strop.
    Si soarele o calda raza
    Trimite pe furis prin nori;
    Iar flori si pasari ca sa-l vaza
    Se-nalta, zboara catre zori.
    II. Pastel pesimist
    Tot ploua! A! ce primavara!
    Cum curge fara sa mai stea!
    Se-ntinde ceata grea pe-afara
    Pe cerul sumbru nici o stea.
    E frig… si apa mocirloasa
    Infecta aerul curat,
    La camp e balta mlastinoasa
    Si codrul doarme intristat.
    Sunt tristi si corbii-n deal la vie,
    Cobesc din nou a iarna grea;
    Plouate vrabii cad o mie,
    Nu vezi zburand o randunea.
    O barza, cu pas de masura,
    Soseste ca explorator…
    Si ploua… ploua…-n batatura,
    Pustiu… Departe pleaca-n zbor.
    Tot ploua, ploua, inundeaza…
    Mai vin si ape din zapezi,
    Umflate apele spumeaza,
    Torente curg din codri verzi.
    In tarini graul putrezeste,
    Sub piatra-n deal vii se ingrop;
    De ploi plugarul saraceste,
    Malai, faina, nu e strop.
    Si soarele o slaba raza
    Cand o mai pierde printre nori,
    O trista balta lumineaza
    Fara apus si fara zori.

  24. Ioana says:
    04/11/2010 at 12:05

    Ploaie urbana
    de Ion Minulescu

    Ploua!…
    In orasul nostru romanesc
    Ploua asa cum stim cu toti ca ploua
    Ploua “gris” ca-ntr-o estampa japoneza…
    Pietonii pe trotuare se raresc,
    O trasura cu un “Chrysler” in viteza,
    Trec in sens invers
    Si se ciocnesc…
    Iar un popa cu sutana noua
    Sta lipit de chioscul de ziare,
    Ca un Crist de abanos intr-o vitrina
    Plina
    Cu tot felul de obiecte rare…
    Ploua…
    Si-n orasul nostru ploaia canta,
    Canta ca un fonograf stricat…
    De trei zile si trei nopti, neincetat,
    Un tenor cu vocea falsa se framanta
    Si pe strazi,
    Si-n curte la palat…
    Un tramvai se-ntoarce de la gara,
    Si-n tramvaiul plin de pasageri
    Toata lumea canta-n cor pe dinafara,
    Ce-a cantat si ieri,
    Si-alaltaieri…
    Ploua!…
    Si-n orasul nostru romanesc,
    Bantuit de gripa si ftizie,
    Tinerii fumeaza si tusesc,
    Iar batranii dorm in vesnicie,
    Ca solutiile puse-n… (paranteza)…
    Ploua “gris” ca-ntr-o estampa japoneza…

  25. LePetitPrince says:
    04/11/2010 at 13:10

    Nocturna
    de George Bacovia

    Uitarea venea…a venit,
    O lacrima cade jos, totul tace-
    Lampa obosita a clipit,
    Orice obiect atins sopteste: lasa-ma-n pace…

    De-acum…
    Auzi, ploaia plange pe drum
    Pe un adanc tumult,
    Pe urma unui mic pantof intr-un parc dedemult –
    Adorm, ascult…

    Afara , la fereastra, toamna a spus:
    -Of!

  26. Solomon says:
    04/11/2010 at 17:07

    FURTUNA PRIMĂVERII
    de George Coşbuc

    Precum aduce-n sârg cu sine
    Spre ţara de-unde-a fost gonit
    Un rege-n furie-oştiri străine,
    Aşa vedeam un vânt grăbit
    Cu norii după el cum vine.

    Urlând le cârmuia cărarea
    Purtându-i în năvală orbi,
    Părea că varsă-ndepărtarea
    Şi mii de lupi şi mii de corbi
    De-a valma să-nspăimânte zarea.

    Silit-au codrii mari să mugă
    Şi-n turn, de unde-i supăra
    Al clopotelor cânt de rugă,
    Trăsniră, si-un potop era
    Urgia ce-au făcut-o-n fugă.

    Cu ei o noapte-nfricoşată
    Ca iadul peste văi trecu:
    Dar însăşi parcă-nspăimântată
    De-atâta spaimă ce făcu,
    De-abia veni, perind deodată.

    S-a dus cum a venit. Departe
    Spre-adâncul orizont s-a dus
    Şi spaime-acum pe-acolo-mparte.
    Şi iar s-a luminat pe sus
    Şi râde soarele lui marte!

  27. Solomon says:
    04/11/2010 at 17:45

    PLOAIA

    A venit intai un nor
    calator
    si-a acoperit ca fumul
    o jumatate de cer si soarele.
    Eu
    mi-am dezgolit picioarele
    si-am pornit incet pe drumul
    care duce la padure.
    Toti copacii au inceput sa murmure.

    Mai tarziu un fulger a spart pantecele
    cerului.
    Copacii si-au incetat pesemne cantecele
    si picaturi de culoarea fierului
    au cazut.
    Sub coroana palmieruui se facuse-aproape noapte.
    Eu insa,
    cu inima stransa,
    am mancat smochine coapte
    si-am tacut.

    Autor: George Toparceanu

  28. Geko says:
    05/11/2010 at 00:40

Comments are closed.

Calendar gregorian:

November 2010
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
« Oct   Dec »

Rubrici permanente:

  • Aberatia din galantar
  • Abstractia zilei
  • Actualitate
  • Adjei Agyei-Baah
  • aforism
  • Al treilea gong
  • Alain de Botton
  • Alberto Manguel
  • Album de hArta
  • Aleksandar Čotrić
  • Alexandru Vlahuţă
  • Alice Munro
  • Alternative
  • Amin Maalouf
  • Ana Blandiana
  • Anatomia cuvintelor
  • Aniversare
  • Arsita globala
  • Arte la superlativ
  • Athenaeum
  • Atitudini
  • Atlantic 2009
  • Augusto Monterroso
  • Axel Munthe
  • Óscar Arias Sánchez
  • Óscar Terol
  • © Vorbe grele
  • bască
  • Bertolt Brecht
  • Bram Stoker
  • Caietul cu traduceri
  • Campanie pentru contra
  • Cap limpede
  • Carlos Fuentes
  • Carlos Ruiz Zafón
  • Cartea de la 5 (ante meridiem)
  • Cartea de lânga noi
  • Cartea vinde!
  • Carti sub lupa
  • catalană
  • Ce-am avut si ce-am pierdut
  • Ceea ce conteaza
  • Cif®a de la 5
  • Citatepedia
  • City Art
  • Clubul de la 5
  • Colaborari
  • Colimator turistic
  • Comunicate de presa
  • Concurs
  • Concurs Calin Hera
  • Constantin Brâncuşi
  • Constantin Tănase
  • Cuvantul care innobileaza
  • Călin Hera
  • Călin Hera
  • derbi.RO
  • Dialoguri inerente
  • Dimitrie Cantemir
  • Dosariada de catifea
  • E.E. Cummings
  • Economie-finante-banci
  • Edgar Rice Burroughs
  • Editie speciala
  • Editorial
  • Edvard Grieg
  • Elele femeilelele
  • Emil Cioran
  • Emily Dickinson
  • engleză
  • Enigme nepieritoare
  • Escuela dominical
  • Eterna Românie
  • Europa pitoreasca
  • Eveniment
  • Fapt divers
  • Fernando Vallejo
  • Festivalul Filmului European
  • First Folio
  • Foto-Anotimpuri
  • Fragmentarium
  • franceză
  • Gabriel García Márquez
  • Galaxia "Diaspora"
  • Gânduri interceptate
  • Generatia emigrata
  • Genocid
  • Georg Christoph Lichtenberg
  • George Bacovia
  • George Bernard Shaw
  • George Coşbuc
  • George Enescu
  • germană
  • Gheorghe Brătianu
  • Gheorghe Dinică
  • Globe trotter
  • Grujo Lero
  • H.P. Lovecraft
  • haiku
  • Happy Birthday
  • Hasier Agirre
  • Henri-Frédéric Amiel
  • Horacio Krell
  • Idei de catifea
  • Indignari
  • Info
  • Interviu
  • Intrebarea zilei
  • Invatamânt de trei parale
  • Ioan Slavici
  • Ion Luca Caragiale
  • Ionel Teodoreanu
  • Istoria Cartii
  • Istorie ilustrata
  • italiană
  • Iulia Haşdeu
  • Iva Mažuranić
  • James Geary
  • japoneză
  • Jaume Perich
  • Johannes Brahms
  • John Fowles
  • John Stuart Mill
  • Jorge Luis Borges
  • José de Espronceda
  • José Ingenieros
  • José Luis Sampedro
  • José María Franco Cabrera
  • Josep Pla
  • Julio Cortázar
  • Laura Văceanu
  • Lectia de imaginatie
  • Lectia de patriotism
  • Legende vii
  • Liliana Mainardi
  • Liviu Rebreanu
  • Lucian Blaga
  • Luis Landero
  • macedoneană
  • Margaret Atwood
  • Maria Filotti
  • Maria Tirenescu
  • Marin Preda
  • Mario Benedetti
  • Mario Vargas Llosa
  • Mark Twain
  • Martha Bibescu
  • Marzena Mackojć
  • Mass-media cea de toate zilele
  • Maureen Johnson
  • Maya Angelou
  • Mântuirea prin cultura
  • mânzmic.ro
  • Metrul cub de prostie
  • Miercurea fără cuvinte
  • Miguel de Cervantes
  • Miguel Delibes
  • Miguel Hernández
  • Mircea Dinescu
  • Muzeele lumii
  • Nae Ionescu
  • Neil Gaiman
  • Ninus Nestorović
  • norvegiană
  • Observator (g)astronomic
  • Octavian Paler
  • Oferte speciale
  • Opinii
  • Orasul cititorilor
  • PA-uri
  • Pablo Neruda
  • Pamflet
  • Pansamente culturale
  • Paraleli cu arsita globala
  • Patrimoniu
  • Paulo Coelho
  • P®omo
  • Pe Aripile Literaturii Universale
  • Petre Ţuţea
  • poloneză
  • portugheză
  • Premiile "Blog-Trotter"
  • Premiul Nobel
  • Proiect
  • Punctul pe Y
  • Pungasii la drumul mare
  • Racile
  • Ramón Eder
  • Ramón María del Valle-Inclán
  • Ray Bradbury
  • Razboiul celor doua (nev)roze
  • Recomanda®ea de la 5
  • Reluare
  • Remember
  • Requiescat in pace!
  • Respiro
  • Revista presei
  • Ricarda Huch
  • ROGVAIV
  • Romain Rolland
  • România fotogenica
  • română
  • Rubén Darío
  • Rudy Spillman
  • Sa tesem frumos
  • Salvador Dalí
  • Samuel Butler
  • Santiago Ramón y Cajal
  • Sarbatori fericite!
  • sârbă
  • Scoala de Arte si bune Maniere
  • Scoala de la 5
  • Scriito®ul de la 5
  • Scripta Manent
  • Sculptura
  • Si totusi se poate
  • Silvana Baroni
  • Simona Antonescu
  • Somnul natiunii naste monstri
  • sonet
  • spaniolă
  • Stephen King
  • Stiri anapoda
  • Sumitaku Kenshin
  • Sunday School
  • Svetlana Alexievici
  • tanka
  • Tara lu' Peste
  • Târgu Mureş
  • Teme pentru mai tarziu
  • Terra incognita
  • Texte si pretexte
  • Tezaur
  • Thomas Alva Edison
  • Top 10
  • Tudor Vladimirescu
  • Ubi bene ibi România
  • Ultima ora
  • Umberto Eco
  • Umbra mării
  • Un minut de introspectie
  • Ura®ea de la 5
  • Valeriu Butulescu
  • Vasil Tolevski
  • Vasile Moldovan
  • Versurile de joi
  • Victor Eftimiu
  • Voilà de vezi
  • Vox populi
  • Washington Irving
  • William Butler Yeats
  • William Ospina
  • William Shakespeare
  • Zofia Walas

Special Quotes:

Etichete:

aforism Agirre aniversare Argonaut Baroni Benedetti Borges Bucur-Mihăescu Butulescu Caragiale Cervantes Cioran Dalí De Vega Dracula Eco Eder Enescu FFE Fforde haiku Hamlet Hera Llosa Lorca Meacham Minulescu Mozart Munthe Márquez Neruda Nestorović Nobel Ortega y Gasset Paler poeme proză recenzie Shakespeare Sorolla traducere Umbra mării Yeats Zafón Ţuţea
©2026 Zia®ul de la 5 | Design: Newspaperly WordPress Theme